REDRAGON ZEUS X H510 RGB Gaming USB Headphone Noise cancelling, 7.1 Surround
$47.24 – $53.15

REDRAGON ZEUS X H510 RGB Gaming USB Headphone Noise cancelling, 7.1 Surround
Rated 5.00 out of 5$47.24 – $53.15Request a Call Back
- Size Guide
Size Guide
Size Chest Waist Hips XS 34 28 34 S 36 30 36 M 38 32 38 L 40 34 40 XL 42 36 42 2XL 44 38 44 All measurements are in INCHES
and may vary a half inch in either direction.
Size Chest Waist Hips 2XS 32 26 32 XS 34 28 34 S 36 30 36 M 38 32 38 L 40 34 40 XL 42 36 42 All measurements are in INCHES
and may vary a half inch in either direction.
Size Chest Waist Hips XS 34 28 34 S 36 30 36 M 38 32 38 L 40 34 40 XL 42 36 42 2XL 44 38 44 All measurements are in INCHES
and may vary a half inch in either direction.
- Delivery & Return
Delivery
We ship to all 50 states, Washington DC.
All orders are shipped with a UPS tracking number.
Always free shipping for orders over US $200.
During sale periods and promotions the delivery time may be longer than normal.
Return
Elessi will accept exchanges and returns of unworn and unwashed garments within 30 days of the date of purchase (14 days during the sales period), on presentation of the original till receipt at any store where the corresponding collection is available within the country of purchase.
Your return will usually be processed within a week to a week and a half. We’ll send you a Return Notification email to notify you once the return has been completed.
Please allow 1-3 business days for refunds to be received to the original form of payment once the return has been processed.Help
Give us a shout if you have any other questions and/or concerns.
Email: contact@mydomain.com
Phone: +1 (23) 456 789 - Ask a Question

REDRAGON ZEUS X H510 RGB Gaming USB Headphone Noise cancelling, 7.1 Surround
Rated 5.00 out of 5$47.24 – $53.15Ask a Question
Product Description
H510 RGB Headset is designed for people who seek core features, superior comfort, and incredible sound in daily using.
An adjustable headband fits the headset onto the unique shape of your head, while its still frame makes it lightweight to wear and provides durability.
With quality leatherette ear cushions completely cover over your ears, enjoy superior sound without worrying on the comfort.
The USB digital signal processing hard outputs consistent high-quality sound with detachable noise-cancelling mic no matter what system you’re using.
Clear Audio
7.1 surround-sound technology creating a field of immersion wherever in game field or alive concert. 53mm drivers offer a wider frequency range and richer sound field.
Adjustable and Comfortable
Its free-adjustable headband with lightweight and durable steel frame will free your head from extra burdens when gaming or listening to music.
Precisely Clear Audio – Enjoy the real clear and lossless sound quality with 7.1 Surround-Sound technology, creating a field of immersion wherever in game field, listening to alive concert or in a chatroom chat room. The 53mm drivers offer a wider frequency range, richer sound fields, higher definition and extreme fidelity sound.
Talk it Like You Hear it – Not only can you hear lossless sound but you can talk it out. The microphone will surely offer you the clearest communication between teammates or friends, no more distorted sound and boomed mic cases.
All in Control – The Redragon H510 RGB boasts independent line control with sound volume +/-, on/off and mic on/off. All settings can be adjusted by one hand to meet different needs in any situation, make sure you can doing well even in a tense game.
Adjustable & Comfortable – Its free-adjustable headband with lightweight durable made steel frame will free your head from extra burdens when gaming or listening to music. The finest leatherette with premium memory foam filler enables your ear to breathe and keep them dry and cool. No need to worry, even after hours of wear you feel nothing but comfort.
| Brand Name | REDRAGON |
|---|---|
| Style | Headphone |
| Vocalism Principle | Dynamic |
| Origin | Mainland China |
| Active Noise-Cancellation | Yes |
| Control Button | Yes |
| Communication | Wired |
| Volume Control | Yes |
| Sensitivity | 98 ±3dB |
| Is wireless | No |
| Certification | CE, FCC |
| Plug Type | Line Type |
| Connectors | USB |
| Model Number | H510RGB |
| Headphone Pads Material | Memory Foam |
| Support Memory Card | No |
| Waterproof | No |
| Frequency Response Range | 50 – 20000Hz |
| Wireless Type | None |
| Line Length | 1.8 – 2m |
| Support APP | No |
| Function | For Internet Bar, for Video Game, Common Headphone, HiFi Headphone |
| Package List | User Manual |
| Codecs | NONE |
| Resistance | 64Ω |
| With Microphone | Yes |
| Features | With Microphone, Active Noice Cancelling |
Based on 4 reviews
|
|
|
100% |
|
|
|
0% |
|
|
|
0% |
|
|
|
0% |
|
|
|
0% |
4 reviews for REDRAGON ZEUS X H510 RGB Gaming USB Headphone Noise cancelling, 7.1 Surround
- No product categories exist.
Related Products
1780 in stock
196 in stock
6006 in stock
344 in stock
878 in stock
350 in stock
852 in stock
25871 in stock
136 in stock
766 in stock
























M***s –
Fone excelente, fiquei impressionado com a qualidade sonora e de acabamento, valeu muito a pena!
L***a –
Produto de extrema qualidade, proporciona aquilo que promete em sua descrição
Senti um leve desconforto por conta do óculos, mas acredito que se adapta ao tempo…
Som de alta qualidade, além de possuir o software próprio com diversas funções
I***s –
Ótimo produto, muito confortável e com uma qualidade de som e de microfone incrível, veio muito bem embalado. recomendo!
P***r –
Excelente fone assim como outros produtos da marca esse fone é top demais, gostei bastante