NUBWO G06 2.4G Wireless Gaming Headset 3.5mm Wired Sport Earphone Over Ear Headset
$41.69 – $43.89

NUBWO G06 2.4G Wireless Gaming Headset 3.5mm Wired Sport Earphone Over Ear Headset
Rated 5.00 out of 5$41.69 – $43.89Request a Call Back
- Size Guide
Size Guide
Size Chest Waist Hips XS 34 28 34 S 36 30 36 M 38 32 38 L 40 34 40 XL 42 36 42 2XL 44 38 44 All measurements are in INCHES
and may vary a half inch in either direction.
Size Chest Waist Hips 2XS 32 26 32 XS 34 28 34 S 36 30 36 M 38 32 38 L 40 34 40 XL 42 36 42 All measurements are in INCHES
and may vary a half inch in either direction.
Size Chest Waist Hips XS 34 28 34 S 36 30 36 M 38 32 38 L 40 34 40 XL 42 36 42 2XL 44 38 44 All measurements are in INCHES
and may vary a half inch in either direction.
- Delivery & Return
Delivery
We ship to all 50 states, Washington DC.
All orders are shipped with a UPS tracking number.
Always free shipping for orders over US $200.
During sale periods and promotions the delivery time may be longer than normal.
Return
Elessi will accept exchanges and returns of unworn and unwashed garments within 30 days of the date of purchase (14 days during the sales period), on presentation of the original till receipt at any store where the corresponding collection is available within the country of purchase.
Your return will usually be processed within a week to a week and a half. We’ll send you a Return Notification email to notify you once the return has been completed.
Please allow 1-3 business days for refunds to be received to the original form of payment once the return has been processed.Help
Give us a shout if you have any other questions and/or concerns.
Email: contact@mydomain.com
Phone: +1 (23) 456 789 - Ask a Question

NUBWO G06 2.4G Wireless Gaming Headset 3.5mm Wired Sport Earphone Over Ear Headset
Rated 5.00 out of 5$41.69 – $43.89Ask a Question
Dear friend,the product now it is available, so it can be delivered quickly now.I am sorry that it was out of stock a few days ago, so at that time delivery is a little slow.






Features:
The ear muffs are soft, thick enough to be really good at canceling outside noise, enables it to be very comfortable to wear for long.
Fantastic sound quality, with 50mm speakers and an adjustable mic, you will love to play games with it.
Fashion & stylish, perfect for you to send it as a gift to your friends, colleague, family and so on.
Suitable for most head sizes as it’s telescopic, a nice choice for those who love playing games.
2 In 1 design, both wireless and wired connection are available.
Specifications:
Brand: NUBWO
Model: G06
Type: Headphones
Color: Black
Speaker Diameter: Φ 50mm
Frequency Range: 20~20KHz
Working Range: 10m
Play Time: 48h
Battery: 3.7V / 1500mA
Charging Time: 4 hours
Power: 50mW
Package Size: Approx. 20.3 * 19.8 * 10.7cm
Package Weight: Approx. 481g
Package List:
1 * Game Headset
1 * Wireless USB Transmitter
1 * USB Charging Cable
1 * 3.5mm Connection Cable
1 * User Manual (Chinese & English)
| Brand Name | docooler |
|---|---|
| Style | Headphone |
| Vocalism Principle | Dynamic |
| Origin | Mainland China |
| Active Noise-Cancellation | Yes |
| Control Button | Yes |
| Communication | Wireless+Wired |
| Volume Control | Yes |
| Certification | NONE |
| Plug Type | Line Type |
| Frequency Response Range | 20 – 20000Hz |
| Wireless Type | Bluetooth, RF |
| Driver Diameter | 50mm |
| Resistance | 32Ω |
| Sensitivity | 105dB |
| Is wireless | Yes |
| Connectors | 3.5mm |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Max Output | 50mW |
| Function | for Video Game, Common Headphone, For Mobile Phone, HiFi Headphone, Sport |
| With Microphone | Yes |
| Code | V9457 |
Based on 4 reviews
|
|
|
100% |
|
|
|
0% |
|
|
|
0% |
|
|
|
0% |
|
|
|
0% |
4 reviews for NUBWO G06 2.4G Wireless Gaming Headset 3.5mm Wired Sport Earphone Over Ear Headset
- No product categories exist.
Related Products
196 in stock
136 in stock
350 in stock
852 in stock
164 in stock
6006 in stock
276 in stock
828 in stock
344 in stock
25871 in stock
























A***A –
Гарнитура огонь! Добротно собранные наушники, звук шикарный,ПО на англицском и китайском. Шли 12 дней до Самары. Упаковка помята. Успел купить за 3200… сейчас 7200)
s***o –
Товар полностью соответствует описанию. Упакован в картонную коробку и фирменный мешок, доставлено без повреждений.Комплектацию можно видеть на фото, есть всё для подключения. К компьютеру подключились сразу, без проблем. Звук очень хороший, есть регулировка громкости .Продавца рекомендую ! Быстрая доставка в Израиль, две недели.
V***o –
– Ele cumpre o que promete, o som não tem nada de grave, só é muito alto, basta ajustar nas config de som do windows, ativar o reforço de bass e aumentar até no máximo 12db que é seguro para o headset, mantenha a frequência padrão de 80hz;
– Ele é confortável, mas as earpads poderiam ser mais delicadas ao toque, o tecido é meio aspero, mas não incomoda e nem esquenta;
– A construção não é premium, obviamente, mas passa segurança de que não vai quebrar com uso, mas tenha cuidado para ajustar a haste, é muito firme, mude com cuidado!
– A bateria dura bastante, faz 3 dias que recebi e não recarreguei e ainda não recebi alerta pra recarga, já tive um hs70 e carregava quase todo dia;
– Ele é versátil, funciona no celular via cabo e bluetooth, não tem delay no 2.4ghz e não percebi no bluetooth do celular, só tire perto do pc o modem, dá interferência no sinal;
– Vale a pena até uns R$ 270,00, você não acha nada parecido no brasil nesse preço, compre e seja feliz sem cabos! :)
AliExpress Shopper –
Seems to work well for music, I plan to use it for work.